Psihoterapija
Kaj je psihoterapija?
Psihoterapija je proces, ki temelji na zaupnem odnosu med psihoterapevtom in klientom. Poteka tako, da klient skupaj s terapevtom raziskuje lastna čustva, misli, vedenje in postopoma prihaja v stik z lastnimi potrebami. Psihoterapija nam na tak način lahko pomaga pri premagovanju različnih težav, omogoča razumevanje in predelavo travm ali pomembnih življenjskih dogodkov, globlje spoznavanje sebe ter večjo fleksibilnost pri delovanju v vsakdanjem življenju. V psihoterapiji skušamo ozavestiti skrite vzroke naših težav in jih postopno odpraviti.
Obstajajo različne vrste terapij, ki pa lahko dosežejo podobne cilje preko različnih metod in procesov. Skupna točka vseh vrst in usmeritev pa je, da v središče postavljajo zaupanje med klientom in terapevtom, ki vodi v razvijanje klientove zmožnosti, da sebe, svoje težave in odnose reflektivno opazuje.
Terapevtske tehnike in metode so pomembne za učinkovit izid terapije, a raziskave kažejo, da jih integriramo in gledamo na človeka celostno. To pomeni, da ne izhajamo le iz enega področja, ampak uporabljamo orodja različnih terapevtskih smeri in se ob tem zavedamo, da je za uspešen izid psihoterapije najpomembnejši kvaliteten, uglašen odnos med terapevtom in klientom. To pomeni, da se psihoterapija odvija v terapevtskem odnosu zaupnosti, topline, brezpogojnega sprejemanja in empatije, ki klientu pomaga, da se odpre in vstopi na pot samospoznavanja.
Integrativna psihoterapija
Integrativna relacijska psihoterapija združuje oz. integrira spoznanja in metode različnih psihoterapevtskih šol od psihodinamske, na klienta usmerjene, vedenjske, kognitivne, družinske terapije, geštalt terapije, telesne terapije, teorijo objektnih odnosov, psihoanalitično self psihologijo in transakcijsko analizo. Kot taka nam omogoča uporabo različnih pristopov in tehnik glede na človekove potrebe.
Integrativna psihoterapija temelji na celostnem pristopu k človeku in upošteva individualnost vsakega posameznika. V integrativni relacijski psihoterapiji vidimo osebo kot celoto večih dimenzij - telesne, miselne, čustvene, vedenjske, socialne in duhovne. Naša osrednja predpostavka je, da smo ljudje odnosna bitja, ki celo življenje iščemo odnose z drugimi in živimo z njimi v soodvisnosti, zato je terapevtski odnos zelo pomemben del terapije.
Integrativna relacijska psihoterapija je primerna za delo s posamezniki, pari in skupinami.
Kako terapija poteka?
Delam po principih integrativne relacijske terapije, ob tem pa uporabljam tudi svoje znanje iz na čuječnost in sočutje usmerjene integrativne psihoterapije (MCIP). Moj način dela je telesno orientiran, usmerjen v globljo predelavo čustvenih in psiholoških vsebin. Blizu mi je tudi kreativni pristop k raziskovanju naše notranjosti, zato občasno, po dogovoru s klientom, uporabljam različne kreativne pripomočke. Vedno spoštujem edinstvenost vsakega klienta in zato tudi terapijo prilagajam vsakemu posamezniku.
Pri svojem delu spoštujem Kodeks etike in profesionalne prakse Slovenskega društva za integrativno psihoterapijo in transakcijsko analizo (SINTA), Etični kodeks Slovenske krovne zveze za psihoterapijo (SKZP) ter Kodeks etike in profesionalne prakse Evropske zveze za integrativno psihoterapijo (EAIP).
Izvajam individualno psihoterapijo v živo ali preko spleta. Obravnava lahko traja od nekaj srečaj do več let, odvisno od težav, ki jih oseba ima in ciljev, ki jih želi doseči. Običajno srečanja potekajo enkrat tedensko in trajajo 50 minut.
Pred pričetkom s psihoterapijo se klienti pogosto sprašujejo, kako bo vse skupaj potekalo. Prvo srečanje je namenjeno prav temu, da se spoznava, opredeliva vaše težave, da spoznate, kaj lahko pričakujete, kakšen je moj način dela in da ugotoviva, ali vam psihoterapija ustreza. Če se odločite za nadaljevanje procesa, do 3. srečanja oblikujeva terapevtski dogovor.
Komu je psihoterapija namenjena?
Ljudje se spopadamo z različnimi izzivi, ki so lahko rezultat vsakdanjega stresnega življenja ali pa posledica aktualnih ali preteklih dogodkov.
Razlogi za vključitev v psihoterapijo so lahko:
Anksioznost, občutki tesnobe in depresija
Strahovi, fobije, panika
Travmatični dogodki
Težave v komunikaciji in odnosih z drugimi
Težave v partnerskem odnosu
Življenjske prelomnice, pomembni življenjski dogodki
Nizka samopodoba in samospoštovanje, občutja manjvrednosti
Težave z identiteto (kdo sem, kaj hočem), težave s sprejemanjem svoje spolne identitete
Težave pri vzgoji, postavljanje meja in izzivi starševstva
Delo s sramom
Stres in izgorelost
Obsesivne misli
Eksistencialne krize
Žalovanje in izguba
Razreševanje konfliktov
Izolacija in občutki osamljenosti
Občutki praznine, nesmiselnosti, nezadovoljstvo z življenjem
Motnje hranjenja
Težave s spanjem
Priprava na porod in poporodno obdobje
Psihosomatske težave
Boljše spoznavanje samega sebe
Drugi izzivi, kjer bi potrebovali pomoč
Za vključitev v psihoterapijo ni potrebno, da poznate razloge zakaj se počutite, kot se. Skupaj bova raziskovala in ustvarjala pot do polnejšega, kvalitetnejšega življenja.